Talverehvide hooaeg on läbi ja päike paistab pilve tagant üha rohkem – aeg autol rattad või rehvid ära vahetada. Kui oled ise nobenäpp, kes aeg-ajalt garaažis või lihtsamate remonditöödega nokitseb, siis on rataste vahetus sulle kindlasti jõukohane! Lisaks on see oluline oskus, kui oled katkise rehviga tee äärde jäänud ning edasi liikumiseks on vaja varuratas auto alla panna.
Selleks, et paar korda aastas pikki vahetusjärjekordi vältida ja varuratta allapanekuga ise hakkama saada, saad endale vägagi taskukohaselt vajalikud vahendid soetada. Paneme kirja neli lihtsat sammu, kuidas autol rattaid vahetada ning mida selleks vaja on.
1. Kaitse ennast – kasuta töökindaid ja kaitseprille.
Töökindaid kandes väldid käte määrdumist ja võimalikke väiksemaid vigastusi. Prillide kandmine võib sageli liigne tunduda, kuid tegelikult piisab ühest valesti lendavast liivaterast või metallikillust – silmad on väga õrnad. Lihtsam on tööde käigus selliseid ebamugavusi ennetada.
Meie e-poest saad endale vajaliku soodsalt:
2. Tungraua valik
Selleks, et rattal mutrid või poldid lahti keerata, vana ratas eemaldada ja uus alla kinnitada, tuleb auto üles tõsta. Autole käsipidur peale, vajadusel kasuta tõkiskingi ning aseta tungraud selle ratta kõrvale, mida vahetama hakkad ja tõsta ratas maast lahti.
Vali meie juurest tungraud vastavalt vajadusele – kas koduseks või tööstuslikuks kasutuseks. Jälgi kirjelduste juures ka tõstejõudu ja arvesta enda auto massiga.
3. Rataste vahetus
Mutrite keeramisel saab kenasti hakkama ristvõtmega, mida tuntakse ka kui rattaristi. Kui majapidamises on palju autosid või mutrikeerajat on vaja tööstuslikuks kasutamiseks garaaži või töökotta, siis soovitame igal juhul suruõhu või akutoitel löökmutrikeerajat.
4. Uus ratas alla ja mutrid kinni!
Tõsta uus ratas omale kohale ning kinnita mutrid (pinguta need diagonaalselt). Kui kasutad löökmutrikeerajat, siis kõigepealt kinnita mutrid esimese astme kiirusega, seejärel keera kõik mutrid üle teise kiiruseastmega ja seejärel kolmandaga. Kui kõik mutrid on kinni keeratud, pinguta nad mõõdukalt veel käsitsi rattaristiga üle – ära siinkohal liigset jõudu rakenda!
Rehvitöökojas saab rattad ja rehvid ka tasakaalustada – seda tuleks teha iga kahe-kolme aasta tagant või siis, kui oled vahepeal avariis osalenud või autoga teelt välja sõitnud. Nii saab rataste joonduse uuesti paika panna. Pakume laia valikut garaaži- ja töökojaseadmeid, sealhulgas rataste tasakaalustamise stendi.